8.12.2016 r. w Fundacji Batorego odbyła się konferencja pt. „Strażnicy ładu medialnego: KRRiT i RMN. Cele, zadania i praktyka”. Głównym punktem programu była debata nad systemem powoływania członków i funkcjonowaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych. Czy instytucje stojące na straży mediów mogą być apolityczne? Czy możliwe jest odpartyjnienie systemu wyboru ich członków? Kto upilnuje „strażników”? – wokół takich tematów koncentrował się panel dyskusyjny.
Konferencja rozpoczęła się prezentacją wyników monitoringu wyboru członków do KRRiT oraz RMN, przeprowadzonego przez Fundację Batorego we współpracy z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych. Wyniki – dostępne na stronie: http://monitoringkandydatow.org.pl – przedstawiła Grażyna Czubek z Fundacja Batorego. Swoim komentarzem podzielili się również: Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon i Grzegorz Wiaderka z Fundacji IPRIS.
W drugiej części spotkania obyła się debata nad KRRiT i RMN, w której uczestniczyli:
- Dominika Bychawska-Siniarska, członkini zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka,
- Jan Dworak, były przewodniczący KRRiT,
- Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT,
- Joanna Scheuring-Wielgus, wiceprzewodnicząca klubu poselskiego Nowoczesna,
- prof. Jędrzej Skrzypczak, kierownik Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
- Maciej Strzembosz, prezes zarządu Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych – sygnatariusza Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych.
Jako osoba z publiczności, głos w dyskusji zabrał również Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych. Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN, musiał odwołać udział w wydarzeniu ze względu na chorobę.
Zachęcamy do zapoznania się relacją z konferencji na portalu ngo.pl: http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosc/2006664.html?from=rss.
Organizatorem konferencji była Fundacja Batorego i Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych.