Podpisanie odbędzie się we wtorek 21 czerwca 2016 r. na Skwerze Wolnego Słowa przy ul. Mysiej w Warszawie. Początek wydarzenia o godz. 10.00.
Inicjatorzy Paktu, prowadząc rozmowy z kolejnymi ugrupowaniami politycznymi i zgadzając się, że stanowienie dobrego prawa - szczególnie o tak fundamentalnym znaczeniu dla obywateli jak kształt mediów publicznych - musi odbywać się w otwartej publicznej debacie, zgodzili się podpisać zobowiązanie do wspólnego działania w przyszłości. Ma ono na celu stworzenie rzetelnych, bezstronnych, obiektywnych, wolnych od partyjnych, politycznych i komercyjnych zależności mediów publicznych, realizujących swoją misję w duchu otwartości, odpowiedzialności oraz poszanowania różnorodności światopoglądowej i kulturowej.
Reprezentanci partii i ugrupowań podpisując się pod zobowiązaniem wyrażają poparcie dla założeń Obywatelskiego Paktu na rzecz Mediów Publicznych, sformułowanego przez przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, którymi są organizacje pozarządowe i ruchy społeczne: „Uznając media publiczne za dobro wspólne wszystkich Polek i Polaków oraz niezbędny element demokratycznego ładu, zobowiązujemy się wypracować ich kształt i model finansowania i funkcjonowania w szerokich konsultacjach społecznych, umożliwiających aktywny udział wszystkim zainteresowanym obywatelom, tak twórcom, jak i odbiorcom”.
W szczególności podpisując zobowiązują się do uczestnictwa w debatach i konsultacjach zmierzających do wypracowania projektu ustawy o mediach publicznych i do złożenia go w sejmie. Zobowiązanie rozpoczyna wspólne prace sygnatariuszy nad obywatelskim projektem nowej ustawy medialnej. Jest ono otwarte dla wszystkich sił politycznych w Polsce.
Swój udział w podpisaniu potwierdziły: Inicjatywa Polska, Kukiz'15, Nowoczesna, PO, PSL, Zieloni. Cały tekst zobowiązania do pobrania tutaj: